CD74HC123M96E4
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
CD74HC123M96E4
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic Multivibrators
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Series : 74HC
Logic Type : Monostable
Supplier Device Package : 16-SOIC
Propagation Delay : 25 ns
Mfr : Texas Instruments
Independent Circuits : 2
Voltage - Supply : 2 V ~ 6 V
Package / Case : 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Schmitt Trigger Input : No
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Current - Output High, Low : 5.2mA, 5.2mA